(123) 456-7890 [email protected]

Zobacz czy opłaca się regenerować zużytą klamkę do drzwi

Klamka jest takim narzędziem, który za bardzo nie przykuwa naszej uwagi, dopóki podczas otwierania drzwi, nie pozostanie nam ona w ręku. Ale spokojnie, są i na to metody. Musimy sobie zdać sprawę z jednej rzeczy, gdyż za wypadnięcie klamki z drzwi, najczęściej odpowiada poluzowane mocowanie. Dokonuje się to w ten sposób, że z czasem śruby, które znajdują się w mechanizmie klamki, a tym samym są one przymocowane do skrzydła drzwi, zaczynają się stopniowo luzować. Gdy zauważymy moment, w jakim śruby kolokwialnie zaczynają puszczać, wówczas należy zdjąć otaczający klamkę szyld i mocno dokręcić w nim znajdujące się śruby. Jeżeli jednak zlekceważymy pojawiający się luz w klamce, wówczas proces ich wykręcania będzie postępował, a my któregoś wyjątkowego dnia, zostaniemy z klamką w dłoni. To nie jest jednak jedyna przyczyna wypadania klamki z drzwi. Czasem problem może być w niewłaściwie dopasowanych śrubach.

Przy kupnie klamki, należy zwrócić uwagę, czy dołączone śruby nie będą zbyt małe, gdyż jeśli takie będą, wówczas nie zapewnią one prawidłowego, a przede wszystkim trwałego mocowania. Zwłaszcza powinniśmy zwrócić uwagę na drzwi ciężkie, masywne, najczęściej zrobione z litego drewna, wówczas musi być do tego typu drzwi, dobrana odpowiednia klamka, gdyż nie dobrze dobrana może za skutkować tym, że przy silniejszym szarpnięciu, klamkę wyrwiemy po prostu z drzwi.

Zawsze gdy klamka się zepsuje mamy dylemat czy kupować nową czy naprawiać w niej części. Otóż klamka składa się z kilku elementów, jednym spośród nich jest pochwyt, czyli to za co łapiemy klamkę i naciskamy, dalej mamy wewnętrzny mechanizm, w skład którego wchodzi sprężyna, i to ona jest najbardziej narażona na zniszczenie. I w tym miejscu, jeśli posiadamy klamkę w starszym typie, w którym zamieniano sprężynę na specjalną obręcz, najczęściej mocowaną na trzpieniu pochwytu, wówczas kiedy owa obręcz wyrobi się, co można zobaczyć, w ten sposób, iż, klamka zaczynie swobodnie opadać, w takim wypadku nie warto inwestować w naprawę, klamki, lepiej jest po prostu kupić nową.